ČSOP Lacerta – oddíl mladých ochránců přírody

Oddíl

Oddíl Lacerta funguje nepřetržitě od roku 1998.  Pro kluky a holky od druhé do deváté třídy nabízíme spoustu poutavého programu. Hrajeme hry, chodíme na výlety, poznáváme okolní přírodu a podnikáme různá dobrodružství. Každý týden pořádáme dvouhodinové schůzky v naší klubovně, jednou za měsíc se vydáváme na víkend pryč z Prahy za dobrodružstvím a v létě se nemůžeme dočkat tábora v krásné přírodě v okolí města Sedlec-Prčice.

Klubovna

V průběhu let jsme vystřídali několik domovin. V prvních letech jsme se scházeli v klubovně oddílu Dinosaurus v ulici Za Haštalem. Po dvou letech jsme přesídlili do vlastní klubovny v Anežské ulici č. 5 odkud nás na nějaký čas vyhnala velká voda v roce 2002. To jsme pak přijali azyl v družině základní školy Nám. Curieových. Po velikém snažení tehdejších vedoucích a pomoci několika přátel oddílu, se klubovna v Anežské dala zpět do pořádku a od té doby se zde scházíme dodnes.

Schůzky

Každý týden se pravidelně scházíme v naší klubovně na dvouhodinové schůzky. Z pravidla je oddíl každý rok rozdělen na družinky, které se schází každá v jiný den. Na schůzkách se věnujeme všemu možnému. Když to počasí dovolí běháme po Praze a plníme zapeklité úkoly nebo vyrazíme do parku trochu si zasportovat. Když je ošklivo nebo příliš zima trávíme schůzky v klubovně, kde se učíme uzle, šifry, řešíme hádanky, občas něco modelujeme a kreslíme. Často se dozvídáme nové věci
o přírodě a učíme se ji poznávat a chránit. Někdy si zahrajeme stolní hry. Zkrátka vždycky je co dělat a žádné dvě schůzky nejsou stejné.

Výpravy

Celý oddíl společně jezdíme takřka pravidelně jednou za měsíc na výpravu. Do velkého batohu si zabalíme nezbytné věci jako je spacák, karimatka, ešus, oblečení, jídlo a mnoho dalšího co by se nám mohlo hodit. V pátek odpoledne se sejdeme u klubovny a společně vyrážíme většinou na vlak (někdy na autobus) a vydáme se mimo Prahu. Na výpravách nebydlíme v žádném hotelu, ale nejčastěji v klubovně nějakého jiného oddílu, ve škole v tělocvičně, nebo v chatě či chalupě. Spíme na zemi ve vlastním spacáku, jíme to co nám maminka navařila (řízky, obložené chleby…) a také si společně uvaříme. Celý víkend – když nám to počasí až moc nezkazí – trávíme někde venku, v lese či na louce, kde hrajeme spoustu her, poznáváme okolní přírodu nebo kulturní zajímavosti a užíváme si spoustu legrace. 

Tábor

Vrcholem celoroční činnosti oddílu je třítýdenní stanový tábor, kterého se zúčastní většina členů oddílu. Na táboře trávíme tři týdny v bezprostředním kontaktu
s přírodou, odříznuti od civilizace, bez počítače, bez televize a bez mobilu. Po celou dobu tábora bydlíme ve stanech s podsadou, které si s dětmi sami postavíme, vaříme v polní kuchyni a v noci hlídáme tábořiště. Každý z nás se denně podílí na zabezpečení chodu tábora (připravuje dřevo, vaří, myje nádobí, uklízí, nosí vodu ze studánky) a zároveň se v napínavém programu učí samostatnosti a odpovědnosti za sebe i druhé.

Vedoucí

 • Anna „Žížala“ Němečková

  Studentka programu Biologie se zaměřením na vzdělávání na Přírodovědecké fakultě UK

  Narozena 2003, v oddíle od 2009, vedoucí od 2021

  „V oddíle jsem od svých 6 let a všichni mě tu znají pod mou přezdívkou Žížala. Mým koníčkem je focení, proto moc ráda dokumentuji naše oddílové akce. Mezi mé další koníčky patří umění a ráda bych po maturitě pokračovala studiem biologie. Ráda si s přáteli, nebo s rodinou vyrazím do přírody na čerstvý vzduch. Na Lacertě mám nejradši naše tábory, ale všechny oddílové akce mě moc baví.“

  +420 727 801 054
 • Šimon Greif

  Student programu Ochrana obyvatelstva na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT

  Narozen 2000, v oddíle od 2010, vedoucí od 2018

  „Do oddílu jsem začal chodit až v 10 letech, ale od té doby jsem aktivním členem. Od dítěte, přes rádce, po vedoucího. Volný čas trávím nejčastěji s přáteli nad hrnkem dobré kávy, o samotě trávím čas stále méně. Jsem městský typ, ale oddílové výjezdy do přírody jsou pro mě vždy skvělým a vyhlíženým odpočinkem. Mimo jiné se okrajově zajímám o techniky přežití v přírodě. Největšími zálibami jsou pro mě moderní technologie a kinematografie.“

  +420 737 414 257
 • Andrea „Andy“ Kheilová

  Studentka Provozně ekonomické fakulty ČZU

  Narozena 2002, v oddíle od 2012, vedoucí od 2020

  „Moc ráda trávím čas se svými kamarády, ideálně venku v přírodě. Hraní deskových her nikdy neodmítnu. Na Lacertě mám nejradši chvíle, kdy se všichni společně zasmějeme. Miluju léto a s tím spojené cestování a objevování nových míst. Samu sebe bych popsala jako extroverta, co je pro každou srandu.“

  +420 773 657 441
 • Marie „Máří“ Blatná

  Tiskový operátor

  Narozena 1999, v oddíle od 2015, vedoucí od 2018

  „Na svůj první tábor jsem jela když mi nebyl ještě ani rok, pak jsem jako dítě chodila v letech 2005 a 2006 a z důvodu přestěhování z Prahy jsem si od Lacerty dala osmiletou pauzu, po které jsem se zas vrátila do Prahy kvůli studiu, a tak se vrátila i k oddílu.
  Mimo výlety do přírody, objevování nových míst, vaření na akcích a trávení času s dětmi mě baví různé tvořivé aktivity, především ruční knihařina. Ráno nevstanu bez hrnku kávy a další nepostradatelnou věcí v mém životě je hudba.“ 

  +420 739 723 029
 • Anežka „Áža“ Pokorná

  Studentka fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy

  Narozena 2002, v oddíle od 2010, vedoucí od 2021

  V oddíle jsem už nějaký pátek a většina mi tu říká Áža. Moc ráda jezdím na chatu s kamarády, kde ráda chodím do přírody. V Praze nepohrdnu dobrou kávou a kromě Lacety ráda tancuji. Na Lacertě mám nejradši kolektiv společně s našimi tábory.

  +420 608 191 066
 • Týna Jakubcová

  Studentka Gymnázia U Libeňského zámku

  Narozena 2005, v oddíle od 2014, vedoucí od 2023

  „Do oddílu jsem nastoupila až ve třetí třídě, ale od té doby se stal mou nedílnou součástí a jak já ráda říkám mojí „druhou rodinou“. Na Lacertě mám nejradši náš kolektiv a kopu srandy, kterou zažíváme na každé oddílové akci. Sebe bych popsala jako zvídavou, vždy pozitivní, extrovertní osobu, která je pro všechnu srandu. Mezi mé další koníčky patří určitě hudba, kreativní aktivity, strávený čas s přáteli a výlety do přírody.

  +420 736 290 692
 • Josefina ,,Pepe“ Němečková

  Studentka střední školy mediální grafiky a tisku

  Narozena 2005, v oddíle od 2012, vedoucí od 2023

  V oddíle mám mnoho přezdívek, ale nejčastěji mi říkají Pepe. Nejraději kreslím a vyrábím, ale sem a tam přírody a lesního vzduchu nesmí chybět. Také si ráda s přáteli vyrazím ven na túry či procházky. Na oddíle mám nejradši náš kolektiv a jakékoliv delší akce.

  +420 777 354 223